سی نما - برندگان جوایز «بفتا» 2018: «سه بیلبورد» بهترین فیلم سال؛ دست خالی «فروشنده»

«سه بیلبورد در حوالی ابینگ، میزوری» با کسب پنج جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین فیلمنامه اوریجینال (مارتین مک‌دونا)، بهترین بازیگر زن (فرانسیس مک‌دورماند)، و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل (سم راکول)، در جوایز بفتا 2018 یکه‌تازی کرد. اگرچه فیلم «سه بیلبورد» با تصاحب این جوایز شانس اول کسب اسکار در ماه آینده به شمار می‌آید اما نباید از یاد برد که «لالالند»، «پسرانگی»، و «بازگشته» همگی فیلم‌هایی بودند که در سه سال اخیر برنده بفتا شدند ولی چند هفته بعد مورد توجه آکادمی قرار نگرفتند.

امسال فیلم «شکل آب» دل تورو هم سه جایزه از جمله بهترین کارگردانی، طراحی صحنه، موسیقی متن را به خانه برد. شش فیلم «لیدی برد»، «لیدی مک‌بث»، «جنگ ستارگان: آخرین جدای»، «مرگ استالین»، «پدینگتون 2» و «برو بیرون» که در چند شاخه نامزد شده بودند، از دریافت جایزه محروم ماندند.

 

فهرست کامل برندگان:

 

بهترین فیلم
“Call Me By Your Name,” Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
“Darkest Hour,” Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
“Dunkirk,” Christopher Nolan, Emma Thomas
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, J. Miles Dale
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh – برنده

بهترین فیلم بریتانیایی
“Darkest Hour,” Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
“The Death of Stalin,” Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider
“God’s Own Country,” Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling
“Lady Macbeth,” William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch
“Paddington 2,” Paul King, David Heyman, Simon Farnaby
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin – برنده

بهترین فیلمساز، تهیه‌کننده یا نویسنده تازه‌کار بریتانیایی
“The Ghoul,” Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Producers)
“I Am Not A Witch,”  Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer) – برنده
“Jawbone,” Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)
“Kingdom of Us,” Lucy Cohen (Director)
“Lady Macbeth,” Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)

بهترین فیلم خارجی زبان
“Elle,”  Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd
“First They Killed My Father,” Angelina Jolie, Rithy Panh
“The Handmaiden,” Park Chan-wook, Syd Lim – برنده
“Loveless,” Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky
“The Salesman,” Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

مستند
“City of Ghosts,” Matthew Heineman
“I Am Not Your Negro,” Raoul Peck – برنده
“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan
“An Inconvenient Sequel,” Bonni Cohen, Jon Shenk
“Jane,” Brett Morgen

فیلم انیمیشن
“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson – برنده
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
“My Life As A Courgette,” Claude Barras, Max Karli

کارگردان
“Blade Runner 2049,” Denis Villeneuve
“Call Me By Your Name,” Luca Guadagnino
“Dunkirk,” Christopher Nolan
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro – برنده
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

فیلمنامه اوریجینال
“Get Out,” Jordan Peele
“I, Tonya,” Steven Rogers
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh – برنده

فیلمنامه اقتباسی
“Call Me By Your Name,” James Ivory – برنده
“The Death of Stalin,” Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
“Film Stars Don’t Die In Liverpool,” Matt Greenhalgh
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Paddington 2,” Simon Farnaby, Paul King

بهترین بازیگر زن نقش اصلی
Annette Bening, “Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Frances McDormand,  “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – برنده
Margot Robbie, “I, Tonya”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

بهترین بازیگر مرد نقش اصلی
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour” – برنده
Jamie Bell, “Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

بهترین بازیگر زن نقش مکمل
Allison Janey,  “I, Tonya” – برنده
Kristen Scott Thomas, “Darkest Hour”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Hugh Grant, “Paddington 2”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – برنده
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

موسقی متن
“Blade Runner 2049,” Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
“Darkest Hour,” Dario Marianelli
“Dunkirk” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat – برنده

فیلمبرداری
“Blade Runner 2049,” Roger Deakins – برنده
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Ben Davis

تدوین
“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss – برنده
“Blade Runner 2049,” Joe Walker
“Dunkirk,” Lee Smith
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

طراحی صحنه
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
“The Shape of Water,” Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau – برنده

طراحی لباس
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“I, Tonya,” Jennifer Johnson
“Phantom Thread,” Mark Bridges – برنده
“The Shape of Water,” Luis Sequeira

گریم
“Blade Runner 2049,” Donald Mowat, Kerry Warn
“Darkest Hour,” David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji – برنده
“I, Tonya,” Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
“Victoria & Abdul,” Daniel Phillips
“Wonder,” Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

صدا
“Baby Driver,” Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
“Dunkirk,” Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten – برنده
“The Shape of Water,” Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

جلوه‌های ویژه
“Blade Runner 2049” Gerd Nefzer, John Nelson – برنده
“Dunkirk,” Scott Fisher, Andrew Jackson
“The Shape of Water,” Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
“Star Wars: The Last Jedi,” Nominees tbc
“War for the Planet of the Apes,” Nominees tbc

انیمیشن کوتاه بریتانیایی
“Have Heart,” Will Anderson
“Mamoon,” Ben Steer
“Poles Apart,” Paloma Baeza, Ser En Low – برنده

فیلم کوتاه بریتانیایی
“Aamir,” Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
“Cowboy Dave,”  Colin O’Toole, Jonas Mortensen – برنده
“A Drowning Man,” Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
“Work,” Aneil Karia, Scott O’Donnell
“Wren Boys,” Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

ستاره نوظهور (انتخاب مردمی)
Daniel Kaluuya – برنده
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

سایر اخبار

ارسال دیدگاه جدید

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربریتان شوید یا عضو سایت شوید.